günahkâr bir gence ne yapardınız?

MÜTHİŞ BİR İNCELİK..

BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ,
SİZE GÜNAHKÂR BİR GENÇ TESLİM EDİLSE..

Risale-i Nur Külliyatından “Nur’un İlk Kapısı” isimli eserde Van’daki Molla Resül’ün el yazısı bulunmaktadır. Burdur’dan önce Van’da yazılmaya başlanan bu eser daha sonra Burdur’da tamamlanmıştır.

Bir gün Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, Van’da Nurşin camiinde nasihatlerde bulunurken, cemaate anlatacağı konuya dikkat çekmek için Molla Resul’e hitap ederek:
“Kardeşim, size günahkâr bir genç teslim edilse, bütün imkân sizin elinizde olsa, ‘Bunu ıslah ve terbiye edin’ denilse, siz ne kadar uğraşsanız genç namaz kılmasa, oruç tutmasa, şer’î kuralları uygulamasa, ne yaparsınız?” diye sorar..

Orada bulunan âlim ve fazıl zatlar:
“Seyda! Vallahi bu feraizi yerine getirmezse biz önce tehdit ederiz, olmazsa döveriz. Daha da olmazsa o genci hapsederiz. Çünkü şeriat buna izin vermiştir” derler.

Üstad onlara hitaben: “Kardeşlerim! İşte burada benim fikirlerimle sizinki uyuşmuyor” dedi.

Orada bulunanlar: “Peki, siz ne yapardınız?” diye sordular.
Üstad şu cevabı verdi;
”O gence önce iyilikle söylerim. Sonra, ‘Farzları yaparsan seni hediyeyle taltif ederim’ derim. Yine yapmazsa, bir tarafa çekilip ağlayarak, ‘Ya Rabb, bu genci yakma, merhamet et! Çünkü ıslah etmek Senin elindedir!’ diye yalvarırım.
Sizinki neye benziyor biliyor musunuz? Arkadaşınızla harbe gittiniz. Arkadaşınız kaza eseri düşmana esir düştü. Onu kurtarmaya çalışmayıp ‘İyi oldu, yakalanmasaydı’ demeye benzer. Veya gezmeye çıktınız. Arkadaşınız suya veya bataklığa düştü. Elinden tutup çıkartır mısınız, yoksa bir tekme de siz atıp ‘İyi oldu, düşmeseydin’ mi dersiniz? İşte, mühim olan onu Cehennemden ve bataklıktan kurtarmaktır. Kurtaramazsanız, hem dünyası yıkılacak, hem Cehenneme yollanacak.”

(Bkz. Molla Resul, Üstadın Van talebelerinden)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close